Aytmatov,80'inci doğum yıldönümünde İzmir'de anıldı.

tarih21.04.2009 05:00 — Haber,
Aytmatov,80'inci doğum yıldönümünde İzmir'de anıldı.

Dünyaca Ünlü Kırgız Yazar Cengiz Aytmatov, 80'inci Doğum Yıldönümünde İzmir'de Düzenlenen Törenle Anıldı. Dünyaca ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov, 80'inci doğum yıldönümünde İzmir'de düzenlenen törenle anıldı. Ünlü Yazar Cengiz Aytmatov'u, unutmayan İzmirliler Ege Üniversitesinde anma programı düzenledi. İzmir'de eğitim gören Kırgızistanlı öğrencilerin düzenlediği "Cengiz Aytmatov Gecesi" E.Ü. Mötbe salonunda gerçekleşti.

Programa Kırkızistan'ın Ankara Büyükelçisi Mambetcunus Abılov, Vali Yardımcısı Ömer Karaman, E.Ü. Rektör Yardımcısı Prof Dr. Atilla Silkü ve çok sayıda davetli katıldı. Saygı duruşu ve Kırgızistan ve Türkiye milli marşlarının ardından Cengiz Aytmatov'un hayatı ve eserleri hakkında sinevizyon gösterimi sunuldu. Büyükelçi Abılov, Aytmatov'un sadece Kırgız halkının veya Türk dünyasının değil insanlığa ait büyük bir yetenek, eşi benzeri olmayan manevi bir insan olduğunu söyledi.

Yazarın şiirlerinin okunmasının ardından Kırgız halk oyunları sahnelendi. "Cengiz Aytmatov Şiir Yarışması"ndan dereceye giren öğrencilere plaketleri verildi. Yazarın doğumunun 80.yıl dönümüne atfen düzenlenen törende, Aytmatov'un Türk ve dünya edebiyatına hizmet etmiş ender şahsiyetlerden biri olarak hep anılacağı ifade edildi. Programın sonunda ise salonda yazarın eserleri tanıtıldı ve fotoğrafları sergilendi.

12 Aralık 1928 tarihinde Kırgızistan'ın Talas kenti Şeker köyünde dünyaya gelen Aytmatov, 80. yaşına 6 ay kala, 10 Haziran 2008'de tedavi gördüğü Almanya'nın Nürnberg kentinde yaşamını yitirmişti. (CİHAN)