22. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları Başlıyor

tarih26.09.2014 09:42 — Haber,

Ülkemizin ve Türk Dünyasının kültür hayatına önemli katkılar sağlayan Uluslararası Hazar Şiir Akşamları'nın hazırlıkları tamamlandı.

Arif Nihat ASYA hatırası ve Bayrak temasıyla gerçekleştirecek olan 22. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları istişare toplantısı Vali Ömer Faruk Koçak Başkanlığında, Fırat Üniversitesi Rektörü  Kudbettin Demirdağ,  Elazığ Belediye Başkan Vekili Asım Nazırlı , Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Polat Şaroğlu ile İl Kültür ve Turim Müdürü Tahsin Öztürk’ün katılımı ile Elazığ Valiliği toplantı salonunda yapıldı.

22. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları istişare toplantısında Hazar Şiir Akşamlarının, Elazığ’ın sesini sanat yolu ile ülkemize ve bütün dünyaya duyurduğunu belirten Vali Koçak ,  “Tarihin önemli kültür şehirlerinden birisi olan Harput’un devamı durumunda ki Elazığ’ımız bu kültür şehri olma özelliğini günümüzde de sürdürdüğünün en önemli göstergelerinden biriside Uluslararası Hazar Şiir Akşamlarıdır. Elazığ şehrinin yöneticisiyle, sanatkârı, basını ve halkı ile el ele vererek bu gün 22.sine ulaşan Hazar Şiir Akşamları, Elazığ’ın sesini sanat yolu ile ülkemize ve bütün dünyaya duyurmaktadır. Böylesine önemli bir faaliyeti el birliği ile geleceğe taşımayı ve daha iyisini yapmanın gayreti içerisinde olacağımızı ifade etmek istiyoruz.

 

Uluslararası Hazar Şiir Akşamları Valiliğimiz, Elazığ Belediye Başkanlığı, Fırat Üniversitesi Rektörlüğü ve Ticaret Sanayi ve Odası Başkanlığı ile İlimizdeki diğer resmi ve sivil toplum kuruluşlarının işbirliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk Kültür Sanatları ortak yönetimi (TÜRKSOY) Türk Edebiyatı Vakfı, Avrasya Yazarlar Birliği gibi kurumların da desteği ile gerçekleştirilmektedir.

Elazığ İlinde 1992 yılında başlatılan ve bu yıl 25-28 Eylül tarihlerinde 22.sini Arif Nihat ASYA hatırasına ve Bayrak temasıyla gerçekleştireceğimiz Uluslararası Hazar Şiir Akşamları Türk Dünyası edebiyat çevrelerinin yakından tanıdığı bir faaliyettir.

5 Panelistin katıldığı bir panel, 1 Konferans, 12 Dergi temsilcisi, yurtiçinden (13 şair) ve yurtdışından (10 şair) olmak üzere toplam 23 şair,  Kürsübaşı programı ve diğer etkinliklerde dahil olmak üzere toplam 60 Sanatçı ve Bilim adamının katıldığı 22. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları; 25 Eylül 2014 perşembe günü saat 14:00 te Nurettin ARDIÇOĞLU Kültür Merkezinde imza günü ile başlayacak,  26 Eylül Cuma günü TÜRKSOY Ressamlar Sergisi ve Elazığ Şehitleri Fotoğraf Sergisi, Prof. Dr. Sadettin YILDIZ tarafından sunulacak Bayrak konferansının ardından saat 14:30 da şairler yürüyüşü Öğretmen evi önünden PTT Meydanına kadar devam edecek ve akşam 20:30 da Nurettin ARDIÇOĞLU Kültür Merkezinde ilimizden ve il dışından katılan Elazığlı sanatçılar Kürsübaşı programı gerçekleştirileceklerdir.

27 Eylül Cumartesi günü şair ve sanatçıların katılacağı İlçe programları (Baskil, Keban, Sivrice Palu) ve Nurettin ARDIÇOĞLU Kültür Merkezinde yapılan Dergiler toplantısının ardından, saat 13:30 da Arif Nihat ASYA ve Bayrak paneli yapılacak ve final gecesinde 23 şairin katılacağı muhteşem şiir gecesi saat 20:30 da Atatürk Kültür Merkezinde yapılacaktır.

28 Eylül 2014 Pazar günü konuklar ile birlikte yapılacak tanıtım gezisi ile 22. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları sona erecektir.

Türkiye’nin ve Türk Dünyasının kültür hayatına önemli kattılar sağlayan Uluslar arası Hazar Şiir Akşamlarına sanatsever tüm Elazığ halkını davet ediyoruz.

İnşallah bu yıl milletimizin birliğini ve beraberliğini temsil eden, hürriyetimizin nişanesi olan, bayrağımızın tema olarak kabul edildiği Bayrak Şairimiz Arif Nihat Asya anısına yapacağımız  tören kültür dünyamıza yeni bir katkı olarak tarihteki yerini alacak.”dedi.
Bir önceki konu başlığımıza göz atmak isterseniz tıklayınız : Uluslararası Hazar Şiir Akşamları Yapılan Harcama Giderleri