17. Uluslar Arası Hazar Şiir Akşamları Sona Erdi.

tarih25.06.2009 02:53 — Haber,
17. Uluslar Arası Hazar Şiir Akşamları Sona Erdi.

Ülkemizde ve Türk dünyasına mensup diğer ülkelerin kültür hayatına, aramızdaki dostluk ve kardeşlik bağının kuvvetlenmesine önemli katkılar sağlayan ve örnek insanların hatırlanmasına vesile olan Uluslar arası Hazar Şiir Akşamları'nın 17.si Elazığ'da gerçekleştirildi.

17.Uluslararası Hazar Şiir Akşamları Sivrice Hazar Gölü Kıyısında bulunan İl Özel İdaresi Tesislerinde gerçekleştirilen final gecesiyle sona erdi. Final gecesine Vali Muammer Erol, Elazığ Milletvekilleri Faruk Septioğlu ile Tahir Öztürk, Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu, Fırat Üniversitesi Rektörü A. Feyzi Bingöl, kamu kurumları yetkilileri ile kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

Cemal Safi, Nurettin Genç ve İskender Pala gibi usta kalemlerinde katıldığı programda, Türkiye'den ve yurtdışından gelen 36 şair izleyicilere şiir ziyafeti sundular.

Türk Edebiyatının seçkin şairlerinden Gülşen Yılmaz, Güldeniz Ekmen AGİŞ, Muhammed Ali Eşmeli,  Ali AKBAŞ, Yahya Akengin, Esat Kabaklı, Bahtiyar Aslan, Abdullah Satoğlu, Gazi Özcan,  Cemal Safi, Bedrettin Keleştimur, Metin Önal Mengüşoğlu,  Özcan Ünlü, Nurullah Genç,   Şeref Yılmaz, Nurettin Gür Ozanoğlu, Karani Arda gecede şiirlerini okudular.

Yoğun bir duygu atmosferinin yaşandığı şiir şölenine yurtdışından; Azerbaycan'dan Doç. Dr. Galibe Hacıyeva ve  Elçin İsgenderzade,  Kırgızistan'dan Altynbek İsmailov ve  Esentur Kılıçev, Kazakistan'dan Bolat Mağazoğlu Sagındykov ve  Almas Temirbay,  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinden Ayşegül Dinçbaş ve Ayşen Dağlı, Makedonya'dan Erol Tufan ve Slave Dimoske,  Moğolistan'dan Dolgormaa Sainbayar, Gümülcine'den Hasan Ahmet, İran'dan Türkeş Avşarlı,  Gagavuz Eli'nden Ecaterina Ganeva,  Özbekistan'dan Farida Butaeva,  Türkmenistan'dan Mahym Rozyyewa, Kerkük'ten Şemsettin Küzeci,

Kabardey-Balkarya Cumhuriyeti'nden Mutalip Beppaev ile Tataristan'dan Çolpan Çetin isimli şairler katıldı.

 Gecede, 2008 Türkçe olimpiyatlarında üçüncülük elde eden Dolgorma Sainbayar isimli Moğolistanlı genç kız, Necip Fazıl Kısakürek'in 'Sakarya' isimli şiirini seslendirdi. Duygusal anların yaşanmasına neden olan Sainbayar, izleyicilerden büyük alkış aldı.

Türkiye'de şiir ve edebiyat dünyasının ilgi odağı haline gelen en uzun soluklu etkinliklerden biri olan Hazar Şiir Akşamları'nın 17.si Türk Edebiyatının ölümsüz şairlerinden merhum Necip Fazıl Kısakürek anısına   yapıldı. 17. Hazar Şiir Akşamları etkinliği ile Elazığlılar hem şiire doydu, hem de Dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen ünlü şair, edip ve yazarlarla tanışma fırsatı buldu.
Bir önceki konu başlığımıza göz atmak isterseniz tıklayınız : Şiir Akşamları 25 Haziranda Başlıyor