18. Hazar Şiir Akşamları 2. İstişare Toplantısı Yapıldı

tarih18.01.2010 05:23 — Haber,
18. Hazar Şiir Akşamları 2. İstişare Toplantısı Yapıldı

18. Hazar Şiir Akşamları 2. İstişare Toplantısı Yapıldı

Türk dünyasının ve ülkemizin kültür hayatına önemli katkılar sağlayan Uluslararası Hazar Şiir Akşamları'nın hazırlık çalışmaları devam ediyor. Bugün yapılan 2. istişare toplantısında şiir akşamlarının Kazakistan’da yapılması konusunda gelen davet görüşüldü.

Hazar Şiir Akşamları'nın içeriğini görüşmek ve yol haritasını belirlemek üzere yapılan istişare toplantıları devam ediyor. Elazığ Valiliği toplantı salonunda bugün bir toplantı daha gerçekleştirildi. Toplantıya Elazığ Valisi Muammer Erol, Elazığ Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Feyzi Bingöl, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Şekerdağ, ilgili kurumların temsilcileri, kültür sanat camiası ile sivil toplum örgütlerinin yetkilileri katıldı.

Toplantının açılışında bir değerlendirme yapan Vali Yardımcısı Bedrettin Özmen, 18. Hazar Şiir Akşamlarının Kazakistan’nın Aktau şehrinde Kazak Şair ve Siyasetçi Fariza Ongarsınova adına yapılması için Türksoy Genel Müdürlüğü tarafından yapılan davet hakkında ve Aktau şehri hakkında bilgiler verdi.

Yapılan görüş alışverişinde gelen teklife katılımcıların sıcak bakmalarının ardından bir değerlendirme yapan Elazığ Valisi Muammer Erol, etkinliğin Elazığ’ın tanıtılması açısından büyük önem ifade ettiğini, davete prensip olarak evet denilebileceğini ancak Elazığ’dan bir heyetin Kazakistan’nın Aktau şehrinde inceleme yapılacağını, nihai kararın daha sonra verilmesinin uygun olacağını belirti. Vali Erol, etkinliğin şehir için önemli olması nedeniyle şehrin tamamının olaya sahip çıkmasını arzuladığını, Elazığ’ın kurtuluş günü yâda bir festivali olmadığından Hazar Şiir Akşamları gibi uluslararası bir etkinlikle kültürünün ön plana çıkarılmasının çok anlamlı olduğunu ifade etti. Vali Erol, etkinliğin resmi bir hüviyetten kurtulması ve daha çok sivil ellerde yürütülmesinin de şehir için ve etkinliğin devamlılığı açısından önemli olduğunu kaydetti.
Bir önceki konu başlığımıza göz atmak isterseniz tıklayınız : 18. Hazar Şiir Akşamları 1. İstişare Toplantısı Yapıldı