18. Hazar Şiir Akşamları Hazırlıkları Sürüyor

tarih21.01.2010 04:54 — Haber,
18. Hazar Şiir Akşamları Hazırlıkları Sürüyor

Türk dünyasının ve ülkemizin kültür hayatına önemli katkılar sağlayan Uluslararası Hazar Şiir Akşamları'nın hazırlık çalışmaları Elazığ Valiliğinin öncülüğünde, destek veren kurum ve kuruluşların katkılarıyla devam ediyor.

En son yapılan istişare toplantısında Uluslararası Hazar Şiir Akşamlarının Kazakistan'da yapılması konusunda gelen davete prensipte evet denildi.

Türksoy Genel Müdürlüğü, 18. Hazar Şiir Akşamlarının Kazakistan'nın Aktau şehrinde Kazak Şair ve Siyasetçi Fariza Ongarsınova adına yapılması için gerekli altyapı ve yazışmaları Aktau şehrinin içinde yer aldığı Mangistau Eyalet Valiliği ile sürdürüyor.

 

Türksoy Genel Müdürlüğü

Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye ve Türkmenistan'ın Kültür Bakanları, 1992 yılında İstanbul ve Bakü'de bir araya gelerek kültürel işbirliği yapmayı kararlaştırdılar. 12 Temmuz 1993 tarihinde Almatı'da yaptıkları toplantıda da "TÜRKSOY'un Kuruluşu ve Faaliyet İlkeleri Hakkında Anlaşma"yı imzalamak suretiyle Türk Kültür ve Sanatları Ortak Yönetimi'ni (TÜRKSOY) kurdular.

Bu anlaşmayla oluşturulan TÜRKSOY teşkilatına daha sonra gözlemci üye ülke statüsüyle Rusya Federasyonu'na bağlı Altay Cumhuriyeti, Başkurdistan Cumhuriyeti, Hakas Cumhuriyeti, Saha (Yakut) Cumhuriyeti, Tataristan Cumhuriyeti, Tıva Cumhuriyeti ile Moldova Cumhuriyetine bağlı Gagavuz Yeri Özerk Bölgesi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti katıldı.

TÜRKSOY, Türk dili konuşan ülkelerin kültür ve sanat alanlarında işbirliğini sağlayan, üye ülkelerin yönetimine, iç ve dış politikalarına karışmayan uluslararası bir teşkilattır. TÜRKSOY teşkilatının ev sahibi ülkesi Türkiye Cumhuriyeti'dir. Resmi dili Türkçe, yönetim merkezi Ankara'da yerleşiktir. Daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız.

 

Mangışlak Yarımadası, Mangistav Eyaleti ve Aktau Şehri

Aktau şehrinin harita üzerinde yerini görmek için lütfen tıklayınız.

Mangışlak Yarımadası Kazakistan'nın güneybatısında, Hazar denizi'nin doğu kıyısında bir bölgedir. Mangışlak Yarımadası hakkında ansiklopedik bilgi almak için lütfen tıklayınız.

Mangistav  Kazakistan'da bir eyalettir. Merkezi 154.500 nüfuslu Aktau'dur. Bütün Mangistav eyaleti nüfusu 373.400'dür. Mangistav Eyaleti  hakkında ansiklopedik bilgi almak için lütfen tıklayınız.

Mangistav Eyaleti Valiliği resmi web sayfası için lütfen tıklayınız.

Aktau 1992'ye kadar Shevchenko olarak bilinen ve tanınan Kazakistan'ın Mangışlak Yarımadası'nda bulunan Mangistav eyaletinin merkezidir. Hazar kıyılarında bulunan tek liman kentidir. Aktau şehri hakkında ansiklopedik bilgi almak için lütfen tıklayınız.

Aktau şehrinden haberler ve resimler için lütfen tıklayınız.

Fariza Ongarsinova

Kazak Şair ve Siyasetçi Fariza Ongarsınova, 25 Aralık 1939 Aktau doğumludur. Filoloji okumuştur. Kazakistan'ın büyük şairesidir. Gazetelerde başyazarlık yapmıştır. 20'den fazla şiir kitabı bulunmaktadır. Halen kazak parlamentosunun bir üyesidir. 2010 yılı Kazakistan'da Fariza Ongarsınova yılı ilan edilmiştir. Kitapları birçok dile çevrilmiştir. Kazak Şair ve Siyasetçi Fariza Ongarsınova hakkında haberler için lütfen tıklayınız

Etkinlik hakkındaki her türlü görüş ve önerilerinizi iletişim bölümünden bildirebilirsiniz.

 
Bir önceki konu başlığımıza göz atmak isterseniz tıklayınız : 18. Hazar Şiir Akşamları 2. İstişare Toplantısı Yapıldı