18.Hazar Şiir Akşamları Tanışma Toplantısı Gerçekleştirildi

tarih11.06.2010 10:57 — Haber,
18.Hazar Şiir Akşamları Tanışma Toplantısı Gerçekleştirildi

Ahmet Yesevi anısına düzenlenen 18. Hazar Şiir akşamlarına katılacak şairler Akgün otelde yapılan tanışma toplantısında buluştu.

Düzenlenen toplantıya Vali Muammer Erol, Rektör Feyzi Bingöl,Vali Yardımcısı Mehmet Ali Sağlam,Vali Yardımcısı Bedrettin Özmen, Belediye Başkan Yardımcısı Atik Bilici,kurum amirleri ile yurtdışından gelen şairler katıldı.
Törenin açılış konuşmasını yapan Vali Muammer Erol, “Şiirin ve sözün bayraklaştığı bu güzel etkinlikte sizlerle birlikte olmaktan büyük bir mutluluk duyduğumu ifade ederek söze başlıyorum.
Şiirin ve sözün üstatlarına, şiirin başkentine, Elazığ’a, hoş geldiniz diyorum.
Türkçenin aydınlık yüzünün ve samimiyetinin bir güneş gibi ısıttığı bu topraklarda, onun talihini kendi kaderleri kabul eden bir avuç insan, sizleri sevgi ve saygıyla kucaklamaktadır.
Dil, bir milletin ruhunun yansıdığı aynadır. Bir milletin kendisini görmek istiyorsanız, diline bakmalısınız. Büyük milletlerin tarihi ve talihi dilinde yatmaktadır. Kısacası dilin tarihi, milletin tarihidir. Tanpınar, “dil kaderdir” diyor. Çin’den Viyana kapılarına kadar uzanan büyük coğrafyada, kendimize ait her şeyimizi dilimiz ile ve dilimiz sayesinde yaptık, yapabildik. Türk milleti bu büyük coğrafyadaki ebedi varlığını Türkçeye borçludur. Fırat’ın binlerce yıllık macerasını öğrenmek isteyenler Türkçeye müracaat etmek mecburiyetindedir. Anadolu’nun bin yıllık his ve duygu yoğunluğu bizim türkülerimizde dile gelmektedir.
Bugün buraya Türk ikliminin çok uzak köşelerinden gelen değerli şair kardeşlerim, sizler Türkçenin geleceğisiniz. Türk dili, sizlerle edebi bir dil olma yolunda önemli adımlar atarken; sanatın nabzı da bizleri birbirimize daha yakınlaştıracaktır. Bir hafta boyunca Türkçe nehri, bu coğrafya insanın ruhunu yıkayacak ve aydınlatacaktır. Bugüne kadar bizi biz yapan Türk İslâm sanatının en güzel eselerinden örnekler dinleyerek milletimizin kültür mirasının büyüklüğü karşısında bir kez daha hep birlikte hayranlık duyacağız.
Küçük Hazar’dan büyük Hazar’a doğru uzanan bu muazzam coğrafyanın gök kubbesinde bırakacağımız ses, çocuklarımıza bırakacağımız en büyük miras olacaktır. Türk milleti, ebediyeti ancak ve ancak bu dilin abide eserleri ve abide şahsiyetleriyle yakalayabilir.
On sekizinci Hazar Şiir Akşamları bu yıl büyük mutasavvıf, Pir-i Türkistan Ahmet Yesevi’nin adına ve anısına düzenlenmektedir. Bu yılki temamız ise “sevgi ve hoşgörü”dür. Türk-İslam kültür ve geleneğindeki insan sevgisi ve hoşgörü kültürünün bu vesileyle bir kez daha hatırlanacağını ve insanlarımızın yüreklerini sevgi ve saygıyla bir kez daha buluşturacağını umuyorum.
Bu vesileyle on sekizincisini düzenlediğimiz Hazar Şiir Şenliklerinin başarılı geçmesini, dünya barışına ve ülkemizin birlik ve bütünlüğüne katkı yapmasını diliyor, emeği geçenleri kutluyorum.
Vali Muammer Erol’un konuşmasını ardından söz alan şairler;

Muhtar Şahanov;
Bütün diller yaşamalı ve kendi gelişimini tamamlamalıdır. Şairler ve yazarlar şiir ve edebiyatla uğraştıkları kadar kendi ülkelerinin sorunlarıyla da uğraşmalıdır. Eğer sadece şiir ve edebiyatla uğraşırlarsa karınlarını doyurmaktan başka bir iş yapmış sayılmazlar. Bugün burada yapılan bu faaliyet diğer dünya ülkeleri tarafından örnek alınacak bir faaliyet.
Bahattin Karakoç;
Ben bu organizasyonun başından bu yana içindeyim ömrüm yettiğince de içinde olmaya devam edeceğim. Burada çok büyük bir kültürel faaliyet fışkırıyor ve ben bu kültürel faaliyeti canı gönülden destekliyorum. Organizasyonda emeği geçen başta sayın valimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.
Metin Koç;
Sevgini olduğu yerde ne güzel faaliyetler oluyor hep birlikte görüyoruz. Hazar şiir akşamlarının hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.
Beste Sakallı;
İnsanı İnsana en çok şiir sevdirir. Böyle toplantılarla birbirimizi hem daha iyi tanıyor hem de daha çok seviyoruz. Biz önceleri neden şiir okunmuyor diye birbirimize soruyorduk önceleri şimdi ise şiiri nasıl okuturuz bunu araştırıyor bunu tartışıyoruz.
Cemal Safi;
Elazığ’ın fedakarlığını 18’inci tekrarında yine birlikteyiz. Yapılan Bu işler gerçekten zor işler bu işler için hoşgörülü ve fedakârlık gerek. Elazığ’ı sevmeyen Türkiye’yi sevemez. Elazığ güzel insanların yaşadığı güzel bir yer. Burada olmaktan çok mutluyum. Ömrüm oldukça bu programa katılacağım.”dedi.

 
Bir önceki konu başlığımıza göz atmak isterseniz tıklayınız : Hazar Şiir Akşamları Kürsübaşı İle Başladı