Şairler Yürüyüşü Yapıldı

tarih11.06.2010 10:59 — Haber,
Şairler Yürüyüşü Yapıldı

Uluslar arası Hazar Şiir Akşamları etkinlikleri kapsamında şairler yürüyüşü gerçekleştirildi.

Eski Belediye önünden Öğretmenevi önüne kadar Mehter Marşı eşliğinde yapılan
Şairler Yürüyüşüne Vali Muammer Erol,Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu,Rektör Fevzi Bingöl,Vali Yardımcıları Mehmet Ali Sağlam ve Bedrettin Özmen, Daire müdürleri, Türk Dünyasından ve Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden ilimize gelen şairler,öğrenciler ile kalabalık bir halk topluluğu katıldı.

Yürüyüşün ardından Elazığ Öğretmenevi önünde gerçekleştirilen açılış programında;

Ülke şairleri adına konuşan Yahya Akengin, “Şiir akşamlanıra gide gele hepimiz birer Elazığlı olduk.şairi ve şiiri olmayan bir şehrin kimliği henüz oluşmamış demektir.Elazığ’ı Elazığ yapan da şiire ve musikiye verdiği önemdir.şiir akşamları da verilen değerle bir çınar gibi büyüyüp kök salmaktadır.hazar şiir akşamlarını bir yarışma havası içine sokarak buraya gelen şairlerimizi daha yeni şiirlerle şiir severlerle buluşturmalıyız.”dedi.

Elazığ Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu, ülkemizde milli birlik ve bütünlüğe karşı hassasiyetiyle özdeşleşmiş, şairin söz ve şiirin mekan bulduğu Elazığ’da dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen şairler ve yazarlarla birlikte olmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.
Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Feyzi Bingöl de, 18. yıl önce Fırat Şiir Akşamları adında çok küçük bir etkinlik olarak başlayan Hazar Şiir Akşamları etkinliğinin bir kartopu gibi büyüyerek bugün 18. si düzenlenen uluslar arası büyük bir etkinlik haline geldiğini vurguladı. Hazar Şiir Akşamlarının sadece şiir etkinliği olmayıp çeşitli kültürel faaliyetleri içine alan bir etkinlik olduğunu belirtti.

Vali Muammer Erol yaptığı konuşmada,
Uzak yakın ülkelerinden gelen kıymetli misafirler,
Şiire sevdalı, Yunus gönüllü Anadolu erleri
Harput’un milli ve manevi ikliminde yetişmiş değerli Elazığ halkı,
Sevgiyi ve güzeli sanatla bütünleştiren, insan fıtratındaki aşk meşalesini yüreklerde tutuşturan, sözün özü şiirle gönül gözlü insanları buluşturan Uluslararası Hazar Şiir Akşamları’na hoş geldiniz.
Bugün 18.sini gerçekleştirdiğimiz bu kültür ve sanat faaliyetinin amacı, Türk dünyasını ortak dilde, ortak kültürde buluşturmak, komşularımız arasında dostluk bağlarını kuvvetlendirmek böylece daha büyük birlikteliğe; sosyal ve iktisadi alanlarda yeni açılımlara zemin hazırlamaktır.
Uluslar arası Hazar Şiir Akşamları’nı bu yıl yaratılmışların en yücesi olan insana verdiği değerle hoşgörü kalesinin burçlarında bayrağını dalgalandıran Anadolu coğrafyasının manevi fatihi:
“Nerde görsen gönlü kırık, merhem ol
Öyle mazlum yolda kalsa, yoldaşı ol
Mahşer günü dergâhına yakın ol
Ben-benlik güden kişilerden kaçtım ben işte”
diyen gönüller ve ülkeler fatihi Ahmet Yesevi adına düzenlenmektedir.
İstedik ki aynı kökün dallarından oluşan, aynı dili konuşan, kardeş Türk devletlerinin seçkin şairleri, fikir ve sanat erbabı vasıtası ile dünyamızın gün geçtikçe kaybolan ahlaki ve insani değerlerini yeniden hatırlatalım.
İstedik ki bugün insanın ve insanlığın en fazla ihtiyaç duyduğu sevgi, hoşgörü, barış ve kardeşlik gibi kavramları şiirin gücünü arkamıza alarak yeniden gündeme taşıyalım.
İstedik ki sevgisizliğin kararttığı, seviyesizliğin çirkinleştirdiği dünyamızda insanlık âleminin kendi kendini yok etme felaketine gücümüz oranında dur diyelim.
İstedik ki merhametsizlik, acımasızlık gibi toplumları felakete sürükleyen olayların yanlış ve hatalı olduğunu bir defa daha haykıralım.
İnsana geçmişte olduğu gibi eşrefi mahlûkat nazarı ile bakan Ahmet Yesevi, Yunus Emre, Mevlana ve Hacı Bektaş-ı Veli nazarı ile yeniden bakılmasını sağlayalım.
Ve yine istedik ki bu uzun soluklu kültür ve sanat faaliyeti ile ülkeler arasındaki sosyal, kültürel, ekonomik ilişkilerin gelişmesine, dostluk ve kardeşliğin pekişmesine ve buna paralel olarak işbirliğini sağlam temellere dayandırılarak sürdürülmesine zemin hazırlayalım.
Değerli Dostlar, Kıymetli Elazığlılar,
Öyle inanıyorum ki 18. Hazar Şiir Akşamlarında oluşacak hoşgörü, ikliminde kazanan dostluk, kardeşlik ve hoşgörü olacaktır.
Elazığ, aynı kökten gelen ancak farklı coğrafyalardaki kardeşlerin buluştuğu, sarıldığı ve hasret giderdiği anlamlı birlikteliğe vesile olmanın hazzını yaşamaktadır.
Hazar Şiir Akşamları ve Türk Dünyası Hizmet Ödülü gibi toplumları kucaklayan büyük kültür faaliyetlerini gerçekleştiren, şiir gönüllü, kültür sevdalısı Elazığ halkına, ilin kurum ve kuruluşlarına, çalışmaların mutfağında görev alan adsız kahramanlara teşekkür ediyorum diyen Vali Erol sözlerini Yunus Emre’nin
Ben gelmedim dava için
Benim isim sevi için.
Dostun evi gönüllerdir.

Gönüller yapmaya geldim.

Dizeleriyle sözlerine son verdi.

 
Bir önceki konu başlığımıza göz atmak isterseniz tıklayınız : Sevgi Ve Hoşgörü Sergisi Açıldı