Dergicilik Paneli Yapıldı

tarih12.06.2010 04:16 — Haber,
Dergicilik Paneli Yapıldı

Şiir akşamlarının kültürümüze katkısı konulu dergicilik paneli öğretmen evi konferans salonunda yapıldı.
Panele Vali Muammer Erol, İl Kültür ve Turizm Müdürü Tahsin Öztürk ile şiir akşamları için yurt içi ve yurt dışından gelen şairler katıldı.
Nazım Payam’ın oturum başkanlığı yaptığı panelde dergi temsilcileri şiir akşamlarının kültürümüze katkısını ve dergiciliğin sorunlarını konuştu.
Açılış konuşmasını yapan Nazım Payam; “Şiir şöleninin tarihi, aslında bin beş yüz yıl öncesine dayanır. Daha yakın tarihimizde, işin ehillerince gerçekleştirilen şuara meclislerinin günümüze her yönüyle genişletilmiş, uyarlanmış şekilleridir şiir şölenleri.
İnsan için sanat, bir tür milli donanımdır. Bu donanımda fikir vardır, his vardır; bundan da öte “Ortak Ruh” vardır. Halk ozanlarımızın sesleri sabah ışığıdır, ışığı gören, ışığı insanımız onlara kapısını penceresini açmıştır.
Kültür, sanat ve edebiyat dergi mensuplarımızda günümüzün Navi, Zati, Yesevi, Karacaoğlan libasını giyinmiş bu güllerin, narların çoğalmasını, gürleşmesini sağlayan bahçıvanlardır. Bugün, bu saate bu kültür, sanat, edebiyat bahçıvanları ile “Şiir Akşamlarının Kültürümüze Katkılarını tartışacağız. Şiir akşamlarını iki yıldır bir gergef gibi işleyen sayın valimiz Muammer Erol’a teşekkür ediyorum.”Dedi.
Daha sonra Temrin Dergisi adına söz alan Nihan IŞIKER, “Elazığ da düzenlenen şiir akşamlarının kültürümüze katkısı büyük. Yurt dışından gelen misafirlere burada geçici de olsa kültürümüzü anlatmak zor ama görüyorum ki bu 18 yıldır başarı ile yürütülüyor.”Dedi.
Kümbet dergisi adına söz alan Hasan Kaçar; “ 18 yıldır Elazığ’ımızda Hazar Şiir Akşamları düzenleniyor. Hazar şiir akşamlarına bu kadar yoğun ilgi gösterilmesi Elazığ halkının misafirperverliği ve sanata olan ilgisinden kaynaklanıyor. Hazar şiir akşamları tüm dünyada bir simge olmuştur. Şiir Akşamlarının hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”dedi.
Konuşmaların ardından Nazım Payam’ın oturum başkanlığını yaptığı panelde dergicilik sektörünün sorunları tartışıldı.
Bir önceki konu başlığımıza göz atmak isterseniz tıklayınız : "Hoşgörü Senfonisi" Konseri Gerçekleştirildi