Şiir Dinletisi Yapıldı

tarih13.06.2010 09:45 — Haber,
Şiir Dinletisi Yapıldı

Elazığ`da Ahmet Yesevi anısına düzenlenen 18. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları kapsamında şiir dinletisi yapıldı.
Sivrice İlçesi yakınlarındaki Hazar Gölü kıyısında yer alan Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi`nde düzenlenen dinleti havai fişek gösterisi ile başladı. Ahmet Yesevi ve hoşgörü temalı orta öğretim ve üniversite öğrencileri arasında düzenlenen şiir yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.
Elazığ Milletvekili Necati Çetinkaya, ödül töreninde yaptığı konuşmada, etkinlikle Türk dünyasını ortak dilde ve kültürde buluşturmak, Türk coğrafyasına mensup ülkeler arasında duygu ve gönül köprüleri kurmak, dostluk bağlarını kuvvetlendirmek, böylece sosyal kültürel ve iktisadi alanlarda yeni açılımlara zemin hazırlamanın amaçlandığını söyledi.
Etkinliğin bu konuda önemli bir misyon üstlendiğini ve bunu da büyük ölçüde başardığını ifade eden Çetinkaya, şunları söyledi: “Geçmişini bilmeyenin geleceği olamaz. Geçmiş dildir, tarihtir kültürdür, sanattır. Bunları yüzyıllar ötesine taşıyan da şairler, yazarlar, sanatçılardır. Bu etkinlikle bir yandan geçmişimize sahip çıkarken, bir yandan da Atatürk`ün gösterdiği hedefi gerçekleştirmiş oluyoruz.”
Dokusunda sevgi olan toplumların duygu ve gönül birliğinin terennümü olan şiir ile kalplerin fethedildiğini, yeni kalıcı dostluklar kurulduğunu belirten Cetinkaya, “Elazığ şiirle bir taraftan farklı coğrafyalardaki kardeşlerini buluşturmanın hazzını yaşarken büyük Türk milletinin birliği, dirliğine sebep olmaktadır. Elazığ Türk dünyasının farklı coğrafyalarında yaşayan fikir ve gönül erlerini bir araya getirerek gönül köprüleri kurmaktadır. Elbette kurulan bu köprüler yeterli değildir. Sırada dilde ve fikirde birlik ve nihayetinde işte birlik vardı” dedi.
Konuşmaların ardından gerçekleşen şiir dinletisinde Türk dünyasından 34 şair şiir okudu.
Dinletiyi Vali Muammer Erol, İstanbul Milletvekili Haluk İpek, İstanbul Milletvekili Mustafa Ataş, Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, Elazığ Milletvekili Tahir Öztürk ile davetliler ve vatandaşlar dinledi.
Türkiye, KKTC, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Kırım, Makedonya, Suriye ve Kerkük`ten şairlerin şiir okuduğu etkinlikte Elazığ Milletvekili Necati Çetinkaya da şiir okudu.
18.Uluslar arası Hzar Şiir Akşamlarında Azerbaycan’dan: Naringül Babayeva ile Faik Abas Sefer; Kazakistan’dan: Muhtar Şahan ile Yesdevlet Ulubeğ; Begari Şoyibeko,Alimbay Botakara; Türkmenistan’dan Ogulcennet Başhimova; Kırgızistan’dan: Kozhogeldi Kulu ile Ömer Sultan; Özbekistan’dan: Babahan Şerif; Kırım’dan İsmail Kerim ve İsmet Zato ; Karaçay/ Malkar’dan Yürüzlan Bolat; Makedonya’dan Fahri Ali; Kerkük’ten Metin Abdullah Kerküklü; Suriye’den Muhammet Mevlüt Faki ; Başkurdistan Cumhuriyeti’nden: Kısmetullah Yoldaş, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden: Beste Sakallı
Türkiye’den Bahaeddin Karakoç, Yasin Boztaş, Yahya Akengin, Cemal Safi, Ali Akbaş, Tacettin Şimşek, Özcan Ünlü, Bahtiyar Aslan, Sıtkı Caney, Ozan Taşdemir, Fazıl Ahmet Bahadır, İlter Yeşilay, Mehmet Nuri Parmaksız, Hikmet Yavuz, Hıdır Toraman
Elazığ’dan Mahmut Bahar, Ömer Kazazoğlu, M. Faik Güngör, R.Mithat Yılmaz, İhsan Nazik şiirlerini okudu

 
Bir önceki konu başlığımıza göz atmak isterseniz tıklayınız : Dergicilik Paneli Yapıldı