Türk Dünyası Hizmet Ödülü’nün Bu Yılki Sahibi TİKA

tarih13.06.2010 12:39 — Haber,
Türk Dünyası Hizmet Ödülü’nün Bu Yılki Sahibi TİKA

 

Uluslararası Hazar Şiir Akşamları kapsamında geleneksel olarak verilmeye başlanan Türk Dünyası Hizmet Ödülü’nün bu yılki sahibi kısa adı TİKA olan Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı oldu.
27 Ocak 1992 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren 480 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Dışişleri Bakanlığı'na bağlı bir teşkilat olarak kurulan TİKA, Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Bosna Hersek, Etiyopya, Filistin, Gürcistan, Karadağ, Kazakistan, Kırgızistan, Kosova, Makedonya, Moğolistan, Moldova, Özbekistan, Pakistan, Senegal, Sudan, Suriye, Tacikistan, Ukrayna, Türkmenistan kurulu bulunan koordinatörlükleri vasıtasıyla bu ülkelerde çok sayıda sosyal ve kültürel projeyi hayata geçirmeye devam ediyor.

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Feyzi Bingöl başkanlığında çalışmalarını yürüten Türk Dünyası Hizmet Ödülü Seçici Kurulu Türk Dünyası Hizmet Ödülü için önerilen kişi ve kurumlar arasında değerlendirme yaparak ödülün TİKA’ya verilmesini uygun gördü.
Fırat üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde Düzenlenen ödül törenine Vali Muammer Erol,Elazığ Milletvekili Necati Çetinkaya,Rektör Feyzi Bingöl,TİKA Başkan Yardımcısı Mehmet Yılmaz,Yesevi Üniversitesi mütevelli Heyeti,daire müdürleri,şairler ile kalabalık bir halk topluluğu katıldı.
Türk Dünyası Hizmet Ödülü’nün TİKA’ ya verilmesinin gerekçeli kararının okunmasının ardınsan Türk Dünyası Hizmet Ödülü Necati Çetinkaya tarafından TİKA Başkan yardımcısı Mehmet Yılmaz’a verildi.
Elazığ Milletvekili Necati Çetinkaya Ödül töreninin ardından yaptığı konuşmada, etkinlik kapsamında Elazığ'a gelen davetlilerin Türkiye'nin en manalı, verimli topraklarında bulunduğunu belirtti.
Kenti eski yerleşim yeri Harput'un bir ilim, irfan merkezi, ulemaların yaşadığı ve bu toprakları Türk kültürü, Türk'ün manevi harcıyla yoğuran, yurt edinen büyük şahsiyetlerin yaşadığı yer olduğunu ifade eden Çetinkaya, ''Bu şahsiyetler eğer olmasaydı Hazar Şiir Akşamları burada olmazdı. Bu etkinlik; Türk dünyasının kültürel bir faaliyetinin tüm dünyaya yayılmasının en büyük özelliği buradaki büyük atalarımız'' dedi.
TİKA Başkan Yardımcısı Mehmet Yılmaz da kurumu ödüle layık gören tertip komitesine teşekkür ederek, ödülü öncelikle Türkmenistan ve Afganistan'da kaybettikleri görev şehitleri, çok fedakarca çalışan mesai arkadaşları ile kamu ve sivil toplumdan iş birliği, çözüm ortakları adına aldığını söyledi.
Türkiye'nin teknik yardım verme kapasitesi konusunda geldiği durumu anlatan Yılmaz:''Türkiye çok kısa süre öncesine kadar yurt dışından yardım alan bir ülkeydi. Bugün gerçekten gerek dün kamu dış yardımları akredite eden kurumlar nezdinde Türkiye yükselen yıldız, donör ülke olarak geçmektedir. Türkiye, çok uzun yıllardan beri teknik ve kalkınma yardımı yapan bir ülke. Ancak bunun dokümanı, envanteri oluşturulmamıştı. Bir de hacim olarak da bu kadar da fazla değildi Türkiye'in verdiği teknik ve kalkınma yardımı. 2005 yılında Başbakanlık genelgesiyle Türkiye'nin yaptığı yardımların envanterini tutmak ve rapor etme görevi verildi TİKA'ya. Bizim, devletin, sivil toplumun yaptıkları yardımları her sene topluyor, rapor ediyoruz. İlk rapor ettiğimizde bir de baktık ki 600-700 milyon dolar civarında her sene Türkiye dış yardım yapıyor. Türkiye'nin dış yardımı şu anda 700-750 milyon dolar bandına oturmuş durumda.''dedi.

TİKA'nın kuruluşu hakkında çeşitli rivayetler bulunduğunu söyleyen Yılmaz:''SSCB çöktükten sonra Kazakistan ile ilişkilerimiz gelişmiş Ahmet Yesevi Hazretleri'nin türbesinin restorasyonu gündeme geliyor. Bir de bakıyorlar ki yurt dışına bu yönde para çıkartabilecek herhangi bir kanun, mevzuat, yönetmeliğe sahip bir kurum yok. O dönem Rahmetli Turgut Özal, TİKA'yı kurmaya karar veriyor. İlk olarak yaptığımız iş de Yesevi Hazretleri'nin türbesini restore etmek. Böyle bir bereketli bir başlangıcı vardır.''dedi.
Yesevi Üniversitesi Yesevi Sanat Topluluğu üyeleri tarafından yerel sazlar eşliğinde Türk dünyasına ait eserlerin seslendirdiği konserin ardından Türk dünyasından çeşitli ülkelerinin halk oyunlarından bir gösteri sunuldu.
Program sonunda seslendirilen memleketim türküsü protokol ve salondaki izleyiciler tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı.

 
Bir önceki konu başlığımıza göz atmak isterseniz tıklayınız : Şiir Dinletisi Yapıldı