Şairler Yürüyüşü Gerçekleştirildi

tarih23.06.2012 06:37 — Haber,
Şairler Yürüyüşü Gerçekleştirildi

Şairler Yürüyüşü Gerçekleştirildi

 


20. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları düzenlenen şairler yürüyüşü ve açılış programı ile başladı.

Eski Belediye Binası önünde başlayan yürüyüş, Öğretmenevi önüne kadar devam etti.

 


Yürüyüşe Elazığ Valisi Muammer Erol, Elazığ Milletvekilleri Şuay Alpay ve Sermin Balık, Elazığ Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu, Fırat Üniversitesi Rektörü A. Feyzi Bingöl, şairler, yazarlar, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Mehter takımı eşliğinde gerçekleştirilen yürüyüşün ardından Öğretmenevi önünde şiir akşamlarının açılış programı yapıldı.

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Mehter konseri ile devam eden açılış töreninde halk oyunları ekipleri de bir gösteri gerçekleştirdi.

 


Hazar Şiir Akşamlarına katılan misafir şairler adına yapılan konuşmalarla devam etti. Katılan şairler adına Tarık Özcan, Besti Alibeyli, Altan Deliömeroğlu ve Cemal Safi birer konuşma yaparak şiir akşamlarının Elazığ’ın önemli bir kültürel değeri haline geldiğini söylediler.

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Feyzi Bingöl, Hazar Şiir Akşamlarının Elazığ’ı Türk dünyasında bilinen ve tanınan bir şehir haline getirdiğini belirtti.

Elazığ Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu ise konuşmasında şiir akşamları organizasyonuna birçok ilin gıpta ile baktığını ifade etti.

 


Elazığ Milletvekili Şuay Alpay’da konuşmasında Elazığ’ın şairin, şiirin, kültürün ve musikinin merkezi olduğunu söyledi.

 


Elazığ Milletvekili Sermin Balık ise şiir akşamlarının Yunus Emre adına yapılmasının önemli olduğunu, şiirin Yunus’ta dostluk barış ve kardeşliği sembolize ettiğine vurgu yaptı.

Elazığ Valisi Muammer Erol’da konuşmasında 20. Hazar Şiir Akşamları’nın Yunus Emre ve Aşk temalı yapıldığına dikkat çekti. Vali Erol şiir akşamlarının bir kültürel marka haline dönüştüğünü ifade ederek, Elazığ’ın daha nice şiir akşamlarına ev sahipliği yapacağına inandığını sözlerine ekledi.

 

 
Bir önceki konu başlığımıza göz atmak isterseniz tıklayınız : 20. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları