10. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları

tarih30.07.2013 15:21 — Etkinlik,

10.Uluslararası Hazar Şiir Akşamları, 27-28 EYLÜL 2002 ELAZIĞ-SİVRİCE'de düzenlenmiştir.

Hazar Şiir Akşamları 1992 yılında onuncu defa gerçekleşen etkinliğiyle önemli bir rüzgarı arkasına almış, ve Elazığ, gerek ülkemizin ve gerekse bütün Türk Dünyasının cazibe kültür merkezlerinden birisi olmuştur.

Uluslar arası Hazar Şiir Akşamları, bugün Türk dünyasında ki bilim, kültür ve sanat çevrelerince büyük ilgi gören uluslar arası bir şiir şöleni olarak onuncusunu 27-28 Eylül 2002 tarihleri arasında çok yönlü faaliyetlerle gerçekleştirildi.

Organizasyon, Kültür Bakanlığı ve Elazığ Valiliği'nin himayelerinde, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih  Yüksek Kurumu Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı, Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı Elazığ Belediyesi, Fırat Üniversitesi Rektörlüğü, Sivrice Kaymakamlığı, Sivrice Belediyesi, Türk Edebiyatı Vakfı, Türk  Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı,  İl Kültür Müdürlüğü ve Elazığ Musiki Konservatuarı Derneği'nin destek ve katkılarıyla yapıldı.

Bugüne kadar ülkemiz genelinden yaklaşık beş yüz ve yine Türk dünyasından yüz civarında bilim adamı, şair, yazar ve sanatçının konuk olduğu Hazar Şiir Akşamları etkinliklerinin bu yılki programına; Türkiye başta olmak üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Azerbaycan, Makedonya, Kosova, Kazakistan ve Kabartay-Balkar Türklerini temsilen 50'ye yakın şair, yazar ve bilim adamı davetli olarak katıldı.

Oldukça kapsamlı ve yoğun bir programla başlayan, Onuncu Uluslar arası Hazar Şiir Akşamları'nın ilk etkinliği 27 Eylül Cuma günü saat 12.00'de havaalanından karşılanan konukları Elazığ Valiliği'ni gelenekselleşen ziyaretiyle başladı. Elazığ Valisi Osman AYDIN 'ı makamında ziyaret eden davetliler, Elazığ Valisi'ne çeşitli hediyeler sunarak Hazar Şiir Akşamlarıyla ilgili övgü dolu konuşmalar yaptılar.

 

 
Bir önceki konu başlığımıza göz atmak isterseniz tıklayınız : 9. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları