13. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları

tarih30.07.2013 15:23 — Etkinlik,

13.Uluslararası Hazar Şiir Akşamları, 23-24 EYLÜL 2005 Elmas YILDIRIM anısına ELAZIĞ'da düzenlenmiştir...

Türkiye, Azerbaycan, Türkmenistan, Kırgızistan, Özbekistan, Altay Özerk Cumhuriyeti, Kabartay Baklar Cumhuriyeti, Kırım,  Batı Trakya, Gagavuzya, İran, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kosova, Romanya, Makedonya, Bulgaristan, Doğu Türkistan, Arnavutluk, Kerkük ve daha birçok sınır ötesi Türk beldesinden gelen değerli şairler, 13. defa şiirin başkenti Elazığ'ın, Harput'un, Hazar'ın konuğu oldular.

Elazığ'da, 5 Aralık 1992 tarihinde Fırat Şiir Akşamları adıyla bir faaliyet gerçekleştirildi. Kültür Bakanlığı Elazığ Kitap Satış Mağazası'nda bir elin başparmakları geçmeyen sayıdaki edebiyat gönüllüsünün yüreklerini ortaya koyarak başlattıkları bu hareket, kadirşinas Elazığ halkı tarafından da kısa sürede benimsendi, desteklendi...

Azerbaycan'ın milli şairi Elmas Yıldırım anısına düzenlenen "13. Uluslar arası Hazar Şiir Akşamları 22-24 tarihlerinde gerçekleştirildi.

Uluslar arası 13. Hazar Şiir Akşamları'na 19 şair katılırken ayrıca kültür dünyamızın seçkin birçok temsilcisi etkinlikler kapsamında düzenlenen programlara katıldı.

Zengin bir programın dâhilinde gerçekleştirilen 13. Hazar Şiir Akşamları 22 Eylül Perşembe günü saat 14.00'da Şairler yürüyüşü ile başladı Programa davetli olarak katılan şair yazar ve bilim adamları Elazığ Belediyesi önünde toplanarak Gazi Caddesi boyunca Elazığ Öğretmen evine kadar toplu halde bir yürüyüş gerçekleştirdiler...
Bir önceki konu başlığımıza göz atmak isterseniz tıklayınız : 12. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları