17. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları

tarih30.07.2013 15:26 — Etkinlik,

17.ULUSLARARASI HAZAR ŞİİR AKŞAMLARI

Elazığ İlinde 1992 yılında başlatılan 2009 yılında 17.si gerçekleştirilecek olan Hazar Şiir Akşamları Türk Dünyası edebiyat çevrelerinin yakından tanıdığı Uluslararası bir faaliyettir.

Uluslararası Hazar Şiir Akşamları Elazığ Valiliği’nin himayelerinde ilimizdeki bütün resmi ve sivil toplum kuruluşlarının işbirliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Atatürk Dil Tarih Yüksek Kurumu Başkanlığı, Türk Kültür ve Sanatları Ortak Yönetimi gibi kurumların da desteği ile gerçekleştirilmektedir. Adını, kendine has doğal güzelliği ile tanınan, içindeki batık yerleşimi ile ünlü olan Hazar Gölü’nden alan Hazar Şiir Akşamları’nın ilki 5 Aralık 1992 tarihinde gerçekleştirilmiştir.

Bu ilk etkinliklerden itibaren Şiir Akşamlarının Türk Edebiyatına ve Şiirine hizmet etmiş ve eser vermiş önemli insanların adına veya anısına yapılmasını kararlaştırılmış ve bundan sonraki 15 faaliyet de mahalli, ulusal veya uluslararası çapta Türk Kültürüne hizmet vermiş, yaşayan ya da vefat eden şahsiyetlerin adına ve anısına gerçekleştirilmiştir.

15. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları Cengiz AYTMATOV adına yapılmış ve kendisinin de katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Yine 16. Program vefatından önce 9-10-11 Ekim 2008 tarihlerinde Azerbaycan’ın yetiştirdiği, Türk Dünyasının en büyük şairlerinden biri olan Bahtiyar VAHAPZADE adına gerçekleştirilmiş ve büyük ilgi görmüştür.

Uluslararası Hazar Şiir Akşamları’na, başta Türkiye olmak üzere Azerbaycan, Türkmenistan, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, İran, Kosova, Romanya, Makedonya, Bulgaristan, Arnavutluk, Altay Özerk Cumhuriyeti, Kırım, Batı Trakya, Gagavuzya, Doğu Türkistan, Kerkük ve daha birçok bölge ve ülkeden önemli yazar ve şairler katılmışlardır.

Tertip Komitemiz 17. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları’nı 26-27-28 Haziran 2009 tarihlerinde Türkiye’mizin yetiştirdiği, şiir ve edebiyat dünyamızın ustalarından Necip Fazıl KISAKÜREK anısına gerçekleştirmeyi kararlaştırmıştır. Program hakkındaki görüş ve önerilerinizi 20 Nisan 2009 tarihine kadar iletirseniz tertip komitemiz tarafından değerlendirilecektir. 17.Uluslararası Hazar Şiir Akşamları’na teşriflerinizi diler selam ve saygılarımı sunarım.
Bir önceki konu başlığımıza göz atmak isterseniz tıklayınız : 16.Uluslararası Hazar Şiir Akşamları