18. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları

tarih30.07.2013 15:27 — Etkinlik,

Ülkemizin ve Türk dünyasının kültür hayatına önemli katkılar sağlayan Uluslararası Hazar Şiir Akşamları'nın 18. si için hazırlık çalışmalarına devam ediliyor. Yapılan 3. İstişare Toplantısında etkinliğin 10-13 Haziran 2010 tarihleri arasında Elazığ'da yapılması kararlaştırıldı.

Elazığ Valiliği Toplantı Salonunda yapılan toplantıya Elazığ Valisi Muammer Erol, Elazığ Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Feyzi Bingöl,  ilgili kurumların temsilcileri, kültür sanat camiası ile sivil toplum örgütlerinin yetkilileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Tahsin Öztürk daha önceki toplantıda etkinliğin Kazakistan'da yapılmasının ilke olarak kabul edildiğini ancak yürütülen yazışma işlemlerine göre etkinliğin Kazakistan'da bu yıl için öngörülen tarihe yetişmeyebileceğinin anlaşılması nedeniyle yeniden Elazığ'da yapılmasının gündeme geldiğini ifade etti.

Vali Muammer Erol ise etkinliğin Elazığ'ın tanıtılması açısından büyük önem ifade ettiğini belirtti. Vali Erol daha sonra sözü etkinliğin içeriğine dair görüşlerini ifade eden katılımcılara bıraktı.

Tertip Komitesi adına bir değerlendirme yapan Prof. Dr. Ahmet Buran ise komite olarak davet edilecek isimlerin tespiti konusunda bazı ilke kararları aldıklarını ve ülke profilini yansıtacak isimler belirlediklerini ifade etti. Davet edilecek şairlerin şiirlerinin bir kitapta yâda dergilerde yayınlanmış olmasına bakacaklarını ifade eden Buran, etkinlikte Elazığlı şairlerinde yer bulacağını vurguladı. 

Elazığ Valisi Muammer Erol'un önerisi ile Prof. Dr. Ahmet Buran başkanlığında bir tertip komitesi ve icra kurulu oluşturuldu. Kurulun bundan sonra düzenli olarak çalışmalarını yaparak gelinen noktaları toplantılarda düzenleme komitesine aktarması kararlaştırıldı.

Toplantıda daha sonra etkinliğin kimin adına yapılması konusunda getirilen öneriler değerlendirildi ve çoğunluğun kabulü ile bu yılki şiir akşamlarının Ahmet Yesevi adına ve "Hoşgörü" başlıklı yapılması konusunda karara varıldı.

Şiir akşamları ile birlikte yapılacak olan yan etkinlikler içinde tertip komitesinden gelen değerlendirme ve öneriler doğrultusunda icra kurulunun çalışma yapması da karlaştırıldı.  

Toplantıda ayrıca şiir akşamlarının 10-11-12-13 Haziran 2010 tarihleri arasında Sivrice Hazarbaba Özürlü Rehabilitasyon Merkezi tesislerinde yapılmasına karar verildi.

 
Bir önceki konu başlığımıza göz atmak isterseniz tıklayınız : 17. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları