Şiir Akşamları Hazırlıkları Devam Ediyor

tarih03.06.2009 10:01 — Haber,

Ülkemizde ve Türk dünyasına mensup diğer ülkelerin kültür hayatına; aramızdaki dostluk ve kardeşlik bağının kuvvetlenmesine önemli katkılar sağlayan ve örnek insanların hatırlanmasına vesile olan Uluslar arası Hazar Şiir Akşamları’nın 17.si 25-28 Haziran 2009 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

   Türk Edebiyatının ölümsüz şairlerinden merhum Necip Fazıl Kısakürek anısına yapılacak olan  17. Uluslar arası Hazar Şiir Akşamları hazırlık ve değerlendirme  toplantısı Sivrice’de ki İl Özel İdaresi Sosyal Tesislerinde gerçekleştirildi. Vali Muammer Erol’un başkanlığındaki toplantıya Vali Yardımcıları Mehmet Ali Sağlam, Altuğ Çağlar ve Bedrettin Özmen,  Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu, Fırat Üniversitesi Rektörü A. Feyzi Bingöl, Sivrice Kaymakamı Suat Yıldız, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü ve  Fırat Üniversitesi’nden yetkililer ile sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

Uluslar arası Hazar Şiir Akşamları programı hakkında karşılıklı görüş alış-verişinde bulunulan toplantıda, etkinlikte ulaşımda kullanılacak araçların görevlendirilmesi, misafirleri karşılamak için komite oluşturulması, etkinlik ile ilgili bastırılacak afiş davetiye ve broşürlerin basımı ve dağıtımı, etkinlikteki yemek programları hakkında kararlar alındı.

Toplantıda konuşan Vali Muammer Erol Elazığ’ın bir kültür şehri olması nedeniyle, Elazığ’a yakışan bir doluluk ve olgunlukla Hazar Şiir Akşamları etkinliğin hayata geçirilmesi için Valilik, Fırat Üniversitesi, Belediye Başkanlığı, Ticaret ve Sanayi Odası, kamu kurum ve kuruluşları, basın ve sivil toplum örgütlerinin elbirliğiyle çalıştığını vurguladı.

Etkinliğe katılan ve emeği geçenlere teşekkür eden Vali Erol “Bu yıl 17.sini gerçekleştireceğimiz Uluslar arası Hazar Şiir Akşamları, Hazar Gölü’nün kenarında; Hazar Gölü ve dağ manzaralı; içi dolu, yurtiçi ve yurtdışından misafirlerimizin ilgi alaka gösterdiği;  gelenlerinde ‘iyi ki gelmişim’ diyerek ayrılacakları, Elazığlıların tümünün katkısı ve desteği ile; Elazığlıların misafirperverliğinin de örneği olarak, 25-28 Haziran 2009 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Uluslar arası Hazar Şiir Akşamları Elazığlılara ve Elazığ’a mal oldu. Elazığ ile birlikte tüm ülkemize kopya edilerek mal oldu. Bu etkinliğin güzelliği ve kalitesiyle de örnek olmasını istiyoruz. Emeğimiz ve gayretimiz de bu yönde. Elazığ’ı  marka şehir yapma konusunda biz bu şiir akşamları başlığı altında düzenleyeceğimiz etkinlikleri yüzümüzün akıyla gerçekleştiririz diye umut ediyorum.

Etkinliğe katılımcı sayısının artmasında ve etkinliğin duyurulmasında basınımızın göstereceği ilgi alakanın önemli olduğunu düşünüyorum. Bununla birlikte Elazığ dışında bulunan Elazığlıların bu konuya ilgi ve alakalarının da bu işin kalitesiyle doğru orantılı olacağını düşünüyorum. Dışarıda ki Elazığlılar da bu işe kalite katarlar; katılırlar en azından diye umut ediyoruz. Onları da öncelikle hemşehrilerimiz olarak; bir Elazığlı olarak göğüslerimizi kabartacak şekilde yapılan bu aktivitenin içinde yer alsınlar istiyoruz.” dedi.
Bir önceki konu başlığımıza göz atmak isterseniz tıklayınız : Üstadı Rahmetle Anıyoruz