21. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları

tarih31.07.2013 16:15 — Etkinlik, Haber,

21.Uluslararası Hazar Şiir Akşamları

Yazılı bir basın açıklaması yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Tahsin Öztürk, "21.Uluslararası Hazar Şiir Akşamları Elazığ Valiliği himayelerinde; Elazığ Belediye Başkanlığı, Fırat Üniversitesi Rektörlüğü ve Sanayi ve Ticaret Odası Başkanlığı ile ilimizdeki diğer resmi ve sivil toplum kuruluşlarının işbirliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Başbakanlık Tanıtma Fonu Kurulu Temsilciliği, Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Avrasya Yazarlar Birliği gibi kurumların da desteği ile gerçekleştirilmiştir.

Hazar Şiir Akşamlarının amacı; Türk Edebiyatını, Türk Şiirini yaygınlaştırmak, insanımızın güzel sanatlara olan ilgisini artırmak, kavgadan uzak sanatın yarattığı hoşgörü ikliminden faydalanarak insanlarımız arasındaki birlik ve beraberlik duygularının daha da gelişmesine katkıda bulunmak, başta Türk Cumhuriyetleri olmak üzere dost ve kardeş ülkelerle ilişkilerimizin gelişmesine vesile olmak, yeni şairlerin yetişmesine zemin hazırlamak, ilimizi ve ülkemizi dünyaya bir kültür şehri ve kültür ülkesi olarak tanıtmak gibi temel hedefleri amaçlamaktadır.

 Valiliğimizin koordinasyonunda ELESKAV’ın, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün organizesinde 6 ay önce başlayan faaliyetin bu yıl komitemiz tarafından Yahya Kemal Beyatlı ve İstanbul olarak belirlenmiştir. 20 Haziran 2013 tarihinde başlayan etkinlikler büyük bir katılım ve coşku içinde 23 Haziran’da yapılan geziyle sonuçlanmıştır.

Uluslararası Hazar Şiir Akşamları Yahya Kemal Beyatlı ve İstanbul konusunun işlendiği faaliyetlerde imza günü programı, Ferhat Göçer Konseri, Kartpostallarla Eski İstanbul Sergisi, Alper Çeker’in Yahya Kemal Fotoğrafları ve El Yazıları Özel Sergisi , Kreatif Yönetmenliğini Doç. Dr. Tamer Kavuran’ın Yaptığı Yahya Kemal ve İstanbul İllüstrasyon Sergisi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımını konseri, Eski Belediye binası önünden Öğretmenevi Önüne Şairler Yürüyüşü, Öğretmenevi Önünde Şiir Akşamları Açılış Töreni, Elazığ Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nun hazırlayıp sunduğu İstanbul Şarkıları Konser Programı, İlçe programları (Baskil-Karakoçan-Keban-Kovancılar-Palu-Sivrice), Bilgi Yarışmaları, Konferanslar ve Panellerle devam etmiştir; Final gecesinde şairlerin katılımı ile Hazar sahili misafirlere unutulmaz bir gece yaşatarak 22.yıla doğru yol aldı.

Zengin bir katılımcı listesine sahip 21.Uluslararası Hazar Şiir Akşamları Prof. Dr. Mustafa Koç, Yrd. Doç.Dr. Ahmet Tevfik Ozan, Yrd. Doç. Dr. Bahtyar Aslan, Prof. Dr. Ahmet Atilla Şentürk, Prof. Dr. Almas Ulvi Binnatova, Doç. Dr. Abdulkadir Emeksiz, Doç. Dr. Süleyman Erguner, Öğrt. Gör. İsa Kocakaplan gibi isimlerle Yahya Kemal ve İstanbul anlatılmıştır. Yurdumuzdan ve Türk Dünyasından önemli şairler şiirlerini dünyaya bu kez Elazığ’dan söylediler. Azerbaycan’dan Dayundur Taghyiev, Gagavuzya’dan Güllü Karanfil, Kazakistan’dan Maksuthan Zhakyp ve Bolat Kojahmedov, Kırgızistan’dan Kunduz Avaşova, Kırım’dan Rıfat Abdulcemilov, Kosova’dan İskender Muzbeg, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden Emel Kaya, Makedonya’dan İlhami Emin ve Leyla Şerif Emin, Özbekistan’dan Jabborov Turamırza, Oktyamhan Khaldarova ve Türkiye’den Yahya Akengin, Ali Akbaş, Muhammed Ali Eşmeli, Nurullah Genç, Mehmet Narlı, Özcan Ünlü, İbrahim Yavuz Zarifoğlu, Adem Turan, Ekrem Kaftan, Necdet Karasevda… gibi şairler şiirlerini seslendirdiler.

Yurtiçinden 11, yurtdışından 12 şair ve 1 panelist, yurtiçinden 6 panelist, 11 şair ve yazar derneği temsilcisi, başta TRT ve Kanal 9 olmak üzere yerel kanallardan Fırat TV, Kanal 23, Kanal E olmak üzere 30 kişilik canlı yayın ekibi ve basın temsilcisi, yurtiçi 18 kişilik konser ekibi, ilimizden 14 kişilik konser ekibi, 28 kişilik İstanbul Büyükşehir Belediye Mehteran ekibi olmak üzere ortalama 140 kişilik şair, yazar, müzisyen ve sanatçı grubunun tüm faaliyetleri beraberindeki davetlilerle birlikte İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzün personeli tarafından organize edilerek tüm programlar başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir.

Programa tanıtım amacıyla 1000’er adet program kitapçığı, davetiye, afiş, kit dosyası, çanta, yaka kartları, 20. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları Güldeste Kitabı bastırılarak dağıtılmış, bunun yanında billboardlarda ve basın yayın organlarında program tanıtımları ile duyurulmuştur. Yahya Kemal Beyatlı’yı ve İstanbul’u anlatan yazarların kitaplarından satın alınarak öğrencilere ve kütüphanelere dağıtılmıştır.

Liselerarası Yahya Kemal Beyatlı bilgi yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüller verilmiş ve final gecesinde Hazar Gölü kıyısında tüm katılımcılara yemek ikramı yapılmıştır. TRT Avaz, Kanal 9 gibi ulusal kanalları tarafından canlı yayınlanan programı aynı anda tüm dünyada da izlenmiştir.

21.Uluslararası Hazar Şiir Akşamları etkinlikleri Harput ve Keban gezisiyle mutlu bir şekilde son bulmuştur. Bir Kültür ve sanat şehri olan Elazığ, uluslararası bu organizasyonu kamu kurumları, Elazığ sanat ve çevreleriyle birlikte başarı ile sonuçlandırmıştır” dedi.
Bir önceki konu başlığımıza göz atmak isterseniz tıklayınız : Hazar Şiir Akşamları Takvimi